Úspora distribucí


Poplatky za distribuci elektřiny, které zákazník zaplatí, jsou regulovány Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Ceny za distribuci jsou usměrňovány proto, že v této oblasti neexistuje konkurence (na konkrétním území působí vždy jeden distributor). ERÚ určuje ceny za distribuci formou cenových rozhodnutí. Poplatky za distribuci jsou všude víceméně stejné, liší se ale tarif od tarifu.

Pokud jste vyřešili sazbu, můžete si vybrat z nabídky tarifů. V rámci jedné sazby nabízí operátor jeden či více tarifů, které se liší cenou, popř. pravidelnými poplatky. Obchodníci s elektřinou většinou nabízí několik různých tarifů v sazbě D02d, pro ostatní sazby mají jen jednu nabídku.


Jak vybrat úsporku, abyste nenaletěli a opravdu ušetřili

Nevybírejte podle wattů, ale podle svítivosti v lumenech. Kontrolujte účinnost, tedy svítivost na watt příkonu, i barvu světla.

Hlavní pilíře výběru

Watty a svítivost

Orientační hodnoty svítivosti odpovídající příkonu klasické žárovky
15 W  100–150 lm
25 W  225–275 lm
40 W  450–500 lm
60 W 750–800 lm
80 W  900–1 000 lm
100 W  1 200–1 300 lm
125 W   1 700–1 800 lm
150 W   2 100–2 200 lm
Toto je pouze obecný převod, který se liší pro každý typ žárovky. 
Přepočet u LED, úsporek, halogenů a klasických žárovek je vždy 
nepatrně odlišný.
  
   

Svítivost– v tabulce vpravo najdete svítivost zhruba odpovídající označování příkonu klasických žárovek v lumenech. Pokud tedy hledáte ekvivalent stovky žárovky, potřebujete úsporku se svítivostí 1 200 až 1 300 lumenů.

Účinnost– v obchodě si potom porovnejte krabičky s úsporkami. Která potřebuje k dosažení srovnatelné svítivosti menší příkon ve wattech, ta má větší účinnost, bude tedy úspornější

Barva– nejčastěji prodávanou barvou je takzvaná teplá bílá. Nejvíce odpovídá nažloutlému světlu klasické žárovky. Na krabičce najdete údaj 2 700 KČ. Pokud by toto nebylo uvedeno, hledejte trojčíslí jako 827, 840 nebo 860, kde poslední dvojčíslí po přidání dvou nul uvádí teplotu světla.

Komfort a životnost– ke komfortu patří hlavně doba, kterou potřebuje úsporka k rozsvícení na 100 %.

Mýty

Prokázalo se, že množství energie spotřebované při náročnější výrobě úsporných zdrojů světla je úsporou při svícení s přehledem vykompenzováno.Také jejich cena se zákazníkovi vrátí zpět v podobě nižších účtů za elektřinu.

Upozorňujeme také na častý omyl, který se uvádí při prezentování LED žárovek.

V porovnání jejich účinnost s úsporkami, z jednoho wattu oba zdroje světla vyrobily 35–65 lumenů. Hlavní předností LED zdrojů světla tedy nebude vyšší účinnost, ale hlavně nulový náběh a delší životnost.